Przechowywanie w małej łazience

Mała łazienka to wymagające pomieszczenie pod wieloma względami. Planując funkcjonalne wnętrze, powinniśmy zapoznać się z dostępnymi na rynku sposobami na przechowywanie kosmetyków, urządzeń i akcesoriów pielęgnacyjnych oraz środków czystości i ręczników. Po jakie meble i rozwiązania ułatwiające utrzymanie porządku w małej łazience warto sięgnąć?

Wanna w zabudowie

Jeśli nie chcemy rezygnować z przyjemności kąpieli, możemy obudować wannę specjalnymi panelami z otwieranym frontem. Uchylne drzwiczki będą praktycznym schowkiem na chemię łazienkową lub ulubione przybory kąpielowe. Panele do wanny zazwyczaj są płytkie, jednak ich konstrukcja musi pozwalać na swobodny montaż mebla przy wannie. Takie rozwiązania są oferowane jako kompatybilne zestawy szafek i armatury, które możemy od razu wykorzystać w przestrzeni łazienki. Zwróćmy jednak uwagę na jakość i rodzaj wykończenia płyty meblowej. Powinna spełniać normy pozwalające na stosowanie jej w bezpośrednim obrębie wanny.

Przy wannie możemy również wykorzystać półkę w ścianie, którą obłożymy ceramicznymi płytkami. To eleganckie i nowoczesne rozwiązania – płytki łatwo utrzymamy w czystości podczas regularnych porządków w łazience.
W przypadkach małych i nieustawnych łazienek mogą pomóc półki nad wannę i akcesoria montowane na płytkach. Półeczki na przyssawki, wilgocioodporne taśmy lub przykręcane do ściany mogą bez problemu zmieścić i utrzymać kilka lekkich produktów łazienkowych.

Półki wykończone płytkami możemy zastosować nawet w małej łazience. Fot Azario

Szafki nad umywalkę z lustrem

W łazience nie może zabraknąć lustra – nie tylko ułatwi wykonywanie podstawowych czynności toaletowych, ale również optycznie powiększy przestrzeń małej łazienki. Szafki łazienkowe z lustrem są więc podwójnie praktyczne. W takim meblu możemy umieścić kosmetyki do makijażu i pielęgnacji twarzy, apteczkę czy szczoteczki do zębów. Bliskie sąsiedztwo umywalki i komfortowe umiejscowienie produktów na wysokości wzroku sprawia, że chętnie korzystamy z tego rozwiązania w małych łazienkach. Szafki nad umywalkę do łazienki dostępne są w wielu praktycznych kształtach i rozmiarach, dlatego łatwo dopasujemy je do każdego wnętrza.

Nowoczesne szafki z lustrem oferują również wiele dodatków, np. w postaci doświetlenia strefy umywalki LED. Fot. Cersanit

Szafki pod umywalkę

Umywalka meblowa z szafką to dobry duet do małych łazienek. Szafki z szufladami pomogą utrzymać porządek i zapewnią komfortowy dostęp do przechowywanych w nich przedmiotów. Wiszące szafki pod umywalkę są optycznie lżejsze, niż ich wolnostojące odpowiedniki, dlatego lepiej odnajdą się w małej przestrzeni. Nowoczesne meble łazienkowe są wykonane z trwałych płyt meblowych, odpornych na działanie wilgoci. Umywalki z szafką występują w wielu rozmiarach i kształtach i mają średnio od 50 do nawet 20 cm głębokości – najwęższe modele z powodzeniem sprawdzą się w nieustawnej toalecie czy pomieszczeniu gospodarczym.
Na rynku znajdziemy też spory wybór akcesoriów i segregatorów do szafek w łazience, które pomogą zorganizować zawartość mebla.

Nowoczesne meble łazienkowe możemy wykorzystać w małych wnętrzach – praktyczne szafki pod umywalki meblowe oferują wiele nowoczesnych rozwiązań. Fot. Azario

Blat pod umywalkę do łazienki

Blat w łazience pozwoli wygodnie korzystać ze strefy umywalki. Przestrzeń odstawcza zapewnia komfort i swobodę ruchów podczas golenia lub wykonywania makijażu. W obrębie blatu możemy wykorzystać praktyczne pudełka do przechowywania. Jeśli mamy w łazience pralkę, możemy przykryć ją blatem umywalkowym, co dodatkowo powiększy przestrzeń do przechowywania. Blat musimy jednak zamontować w taki sposób, aby nie przeszkadzał w swobodnej pracy urządzenia, a wirująca pralka nie zrzucała stojących na blacie przedmiotów.

Nad zabudową stelaża zyskujemy praktyczną przestrzeń, którą możemy przeznaczyć na praktyczną szafkę wiszącą. Fot. Synage

Szafki i zabudowa nad muszlą toaletową

Przestrzeń nad toaletą jest pełna kreatywnego potencjału. Niezależnie czy wybraliśmy tradycyjny kompakt WC, czy model podwieszany, mamy kilka możliwości wykorzystania przestrzeni ponad muszlą. To doskonałe miejsce na półkę z płytek lub płytką szafkę. Możemy wybierać z gotowych modeli dostępnych na rynku lub wykonać zabudowę na wymiar u stolarza. Wykonanie mebla na wymiar pozwala nam idealnie dopasować ją do głębokości i szerokości zabudowy stelaża podtynkowego. Mebel gotowy nie powinien przekraczać szerokości zbiornika WC lub zabudowy – w przeciwnym razie korzystanie z toalety będzie niekomfortowe, a nawet niebezpieczne i grozić poważnym urazem głowy. Powinniśmy także zawiesić go na bezpiecznej dla nas wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.