Poradnik konsumenta – jak wybrać szafki pod umywalkę do małej łazienki?

Niewielka łazienka jest wymagającą przestrzenią. W małym wnętrzu musimy zadbać o pogodzenie wielu funkcjonalności, jednocześnie zachowując odpowiedni komfort użytkowania łazienki. Z pewnością pomogą nam w tym odpowiednio dobrane meble łazienkowe. Jak wybrać szafkę pod umywalkę, aby w pełni wykorzystać potencjał małej łazienki?

Zestawy nowoczesnych mebli łazienkowych stworzą spójną i praktyczną aranżację przestrzeni. Fot. Cersanit

Mała szafka pod umywalkę

Mebel pod umywalkę jest najpopularniejszym sposobem na stworzenie praktycznej i estetycznej strefy przechowywania w małej łazience. Warto szukać gotowych, zintegrowanych rozwiązań. Dzięki praktycznym zestawom typu unik szybko i łatwo wyposażymy nasze wnętrza. Szafka z umywalką umieszczoną w jej górnym wieńcu pozwoli nam sporo zaoszczędzić – bardzo często zestaw produktów kupimy taniej, niż wybierając oddzielnie dwa produkty. Oszczędzimy również czas i nerwy, stracone na poszukiwaniach i dopasowaniach ceramiki i mebli. Zestaw produktów będzie idealnie dobrany pod względem kształtu i ogólnej estetyki, dlatego zawsze będzie dobrym rozwiązaniem.

Słupki wiszące to doskonałe rozwiązania do przechowywania: zapewnią wiele praktycznego miejsca i nie przytłoczą przestrzeni. Fot. Cersanit

Szafki z półkami

To popularne rozwiązania do małych łazienek i mikroskopijnych toalet. Na rynku dostępne jest wiele praktycznych i nowoczesnych modeli w różnych rozmiarach. Najpopularniejsze i najczęściej wybierane są produkty o wymiarach 60×40 cm i zbliżonych. Zapewniają zarówno komfortowe korzystanie z misy umywalki podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych i sprzątania, jak i stworzą funkcjonalną strefę przechowywania. Półki pod umywalką zapewnią miejsce na ulubione kosmetyki lub chemię domową.

Wybierając rozmiar szafki, zwróćmy uwagę na komfort otwierania mebla – drzwiczki szafek lub szuflady powinny otwierać się swobodnie, nie uderzając o inne sprzęty łazienkowe. Jeśli dysponujemy wyjątkowo wąską przestrzenią, lepiej postawić na otwarte półki lub szafki otwierane przesuwnie.

Zestawy 2 w 1 do toalet

Mikroskopijne toalety i wyjątkowo wąskie łazienki docenią meble o kompaktowym rozmiarach. Zewnętrzny korpus małych szafek może mieć wymiary nawet 39 szerokości i głębokość 21 cm. Umywalka z kompletu dalej pozwala na komfortowe umycie rąk, zębów i wykonanie innych, prostych czynności higienicznych. Tak wąskie szafki najczęściej wyposażone są w półki, tworzące niewielką, ale praktyczną strefę przechowywania.

Umywalka meblowa z szafką w rozmiarze mini sprawdzi się w wąskich toaletach i pomieszczeniach gospodarczych. Fot. Synage

Na co zwrócić uwagę przed zakupem szafki z półkami?

Sprawdźmy jakość płyty meblowej wybranego mebla. Dobrej jakości szafki łazienkowe są wykonane z komponentów odpornych na działanie wilgoci i wykończone równie trwałym pokryciem – np. laminatem HPL lub akrylem. Równie ważny jest sposób montażu półek – kołki powinny zapewniać odpowiednią nośność płycie pod obciążeniem z umieszczonych na niej przedmiotów. Drzwiczki nowoczesnych szafek są wyposażone w zawiasy, zapewniające ciche i bezpieczne zamykanie. Odpowiednio wyregulowane drzwi i wysokiej jakości okucia nie będą narażone na trzaskanie, które może prowadzić do wyrwania zawiasów i uszkodzenia płyty meblowej.

Funkcjonalne rozwiązania do łazienki – wielofunkcyjny słupek pomoże łatwo zachować porządek w małym wnętrzu. Fot. Cersanit

Szafki pod umywalkę wiszące

Wiszące meble pod umywalkę są najczęściej wyposażone w szuflady. To równie praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu łatwo utrzymamy porządek w każdej łazience. Szafka z szufladami powinna posiadać odpowiednio wyprofilowane wnętrze uwzględniające wysokość i szerokość syfonu umywalkowego. Warto szukać mebli z szufladami z pełnym wysuwem – to zapewni łatwy i szybki dostęp do każdego ze znajdujących się w środku produktów. Atutem wysokiej jakości mebli są systemy cichego domykania – szuflada powoli wsuwa się do środka szafki samoistnie. To nie naraża prowadnic na przedwczesne, przypadkowe uszkodzenie nieprawidłowym użytkowaniem szafki.

Jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu potencjału wnętrza, warto zainwestować w rozwiązania na wymiar. Fot. Excellent

Narożne szafki pod umywalkę

Meble łazienkowe o nietypowym kształcie doskonale sprawdzą się w niewielkich lub niewymiarowych łazienkach. Szafki narożne pozwolą na maksymalne wykorzystanie przestrzeni we wnęce lub wykuszu. Forma trójkątnej umywalki pozwala na ustawienie jej w prawym lub lewym narożniku łazienki, dzięki czemu jest bardzo uniwersalna. W ten sposób zagospodarujemy nawet najbardziej nieustawne łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.