Jakie płytki do małej łazienki?

Płytki są podstawą aranżacji większości łazienek. Jak wybrać płytki do małej łazienki, aby była modna i zapraszająca? Przygotowaliśmy kilka porad i tricków na aranżacje niewielkiej przestrzeni w ciekawy i praktyczny sposób.

Płytki odbijające światło

Szukajmy płytek szkliwionych lub polerowanych, o błyszczącej powierzchni odbijającej i rozpraszającej światło. Płytki w połysku optycznie powiększą pomieszczenie i sprawią, że będzie wydawało się przestronne i jasne. Dobrze sprawdzą się w aranżacji łazienek bez okien, jakie często spotkamy w blokach.

Jasne płytki ścienne z ciemniejsza podłoga to zawsze udane połączenie do małych wnętrz. Fot. Synage

Jasne i chłodne kolory

Do małych wnętrz świetnie sprawdzą się płytki w jasnych i chłodnych barwach, np. klasyczna biel, jasna szarość czy bardzo ostatnio modne pastelowe kolory. Popularne błękity i miętowa zieleń ożywią niewielkie przestrzenie. Fuga powinna harmonizować odcieniem z płytkami – kontrastowe połączenia i wyraźne podziały optycznie zmniejszą naszą łazienkę.

Delikatny wzór marmuru w białym odcieniu i połyskujące dekory dodadzą klasy w małej łazience. Fot. Cersanit

Płytki wielkoformatowe

Nie musimy rezygnować z dużych formatów płytek w małej łazience. Odpowiednie ustawienie linii cięć i cienkie fugi mogą wizualnie odmienić każdą przestrzeń. Aby płytki były ułożone estetycznie, zadbajmy o symetryczne cięcia, rozłożone równomiernie na ścianach i posadzce. Szukajmy rektyfikowanych płytek, które ułatwią stworzenie estetycznych powierzchni. Rektyfikacja to proces docięcia brzegów płytki po wypaleniu, aby wszystkie miały równe krawędzie i jednolity format. Dzięki temu również fuga będzie miała równą i minimalną szerokość. Uzyskamy wrażenie niemal bezspoinowej, gładkiej powierzchni. Nowoczesny gres wielkoformatowy możemy stosować na ścianach i posadzkach w małej łazience, dzięki czemu nie musimy rezygnować z modnych trendów w urządzaniu wnętrz.

Wielkoformatowe gresy imitujące marmur stworzą luksusowe powierzchnie, dzięki czemu nawet w małej łazience poczujemy się luksusowo. Fot. Synage

Dekory – optyczne kształtowanie łazienki

Dekorem możemy podkreślić lub optycznie skorygować kształt małej łazienki. Płytki z poziomym lub szerokim wzorem poszerzą wąskie wnętrze, sprawiając, że wyda się bardziej przestronne. Jeśli zastosujemy dekory w pionie, wizualnie podniesiemy niski sufit. Im wyraźniejszy wzór, tym mocniejsze będzie jego oddziaływanie, dlatego lepiej stosować je na wybranym fragmencie ściany. Jeśli szukamy bezpiecznego rozwiązania – delikatne, geometryczne wzory w jasnych odcieniach będą lepszym wyborem. Wielobarwne płytki dekoracyjne w małej przestrzeni mogą wprowadzić niepotrzebne wrażenie chaosu.

W małej łazience nie musimy obawiać się stosowania płytek dekoracyjnych – jednak warto dokładnie przemyśleć ich wybór i położenie. Fot. Cersanit

Płytki czy farba, a może tapeta?

Nie musimy wykańczać łazienki płytkami po sam sufit. Możemy wykończyć ściany płytkami tylko w miejscach bezpośredniego kontaktu z wodą, takich jak wnętrze i okolica kabiny, wanny lub przy umywalce. Płytki możemy ułożyć do 2/3 wysokości ściany – to również dobry sposób na aranżacje wnętrza małej łazienki. W pomieszczeniach możemy wykorzystać również farby hydrofobowe, na bazie lateksu lub inne o właściwościach pozwalających na wykorzystanie w trudnych warunkach.

W małej łazience nie musimy bać się wnętrzarskich eksperymentów: łączenia struktur i ciemnych kolorów. Fot. Deante

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.