Mała łazienka w bloku nie musi być nudna! Jak wykorzystać niewielką przestrzeń, wybrać kolory i sprawić, aby była piękna i funkcjonalna? Zobacz nasze pomysły na urządzenie małej łazienki i zainspiruj się do stworzenia swoich, oryginalnych wnętrz.

Białe płytki łazienkowe
Ponadczasowa, uniwersalna i zawsze modna biel jest sprawdzonym wyborem do małej łazienki. Optycznie powiększa przestrzeń, sprawiając, że wnętrze wygląda na bardziej przestronne, niż w rzeczywistości. Połyskująca powierzchnia działa niczym lustro, pozwalając odbijać i załamywać światło. Możemy postawić na modny, monochromatyczny minimalizm lub zagrać detalem – mała biała łazienka zyska wiele wyrazu, jeśli zastosujemy płytki strukturalne. Tłoczone wzory wprowadzą ciekawą grę światłocienia. Bez potrzeby wprowadzania innych kolorów możemy wizualnie wydzielić strefy i podkreślić wybrane fragmenty wnętrza: np. wannę lub zabudowę stelaża miski ustępowej.

Jaki kolor do małej łazienki?
Mała łazienka nie musi być wyłącznie biała – dodatek mocnego koloru może ożywić aranżację na wiele sposobów. Najmodniejszym odcieniem 2020 będzie oczywiście Classic blue – błękity i granaty świetnie sprawdzą się nawet w niewielkich przestrzeniach. Intensywny kolor uzupełni białą bazę na całej lub fragmencie ścian. Małe łazienki nie muszą być zabudowane płytkami od góry do dołu – na rynku dostępne są nowoczesne, wilgocioodporne materiały wykończeniowe, w tym farby i tapety, które nadają się do stosowania w łazienkach.

Równie eleganckim, jednak mniej krzykliwym połączeniem z bielą będą pastele – zgaszony róż, mięta czy łagodne odcienie beżu doskonale sprawdzą się w małej łazience. Płytki w tych odcieniach dostępne są w ofercie kolekcji wielu producentów płytek ceramicznych. Kolejnym nośnikiem dekorów i barw w małym wnętrzu mogą być płytki w stylu patchwork lub majolika – delikatne wzory będą stanowić nienachalną ozdobę małych wnętrz.

Modne płytki wielkoformatowe
Wielkoformatowe płytki to ciekawe rozwiązanie do nowoczesnych łazienek. Duża ilość widocznych, szerokich fug i wyraźnych podziałów optycznie zmniejszy i tak niewielkie wnętrze. Bezspoinowe powierzchnie dodadzą łazience kilka centymetrów. Producenci oferują wiele płytek wielkoformatowych – najmodniejsze imitują wygląd naturalnych, jasnych kamieni, takich jak trawertyn, marmur lub piaskowiec.

Ceramika do małej łazienki
Producenci wyposażenia łazienkowego wychodzą naprzeciw potrzebom małych wnętrz. Popularnością cieszą się zestawy typu unik, czyli szafka z umywalką do małej łazienki. Idealnie dopasowana ceramika i mebel oszczędzą problemów z wyborem wyposażenia oraz miejsce w małym pomieszczeniu. Świetnie sprawdzą się również podwieszane toalety. Otwarta przestrzeń pomiędzy misą a posadzką ma wpływ na ogólną percepcję wnętrza. Również dzięki temu łatwo utrzymamy podłogę pod toaletą w należytej czystości. Kupując WC typu kompakt, możemy oszczędzić nawet do 10 cm cennej przestrzeni. Krótkie modele toalet o długości 43 cm są równie wygodne, jak te o standardowej długości 53 cm. Nie mamy miejsca na bidet? Umieszczona obok toalety bateria z praktyczną rączką doskonale go zastąpi. Bidety lub nowoczesne bidety elektroniczne z myjącą deską stanowią nową alternatywę higieniczną dla tradycyjnej ceramiki.

Wanna czy prysznic?
W małych wnętrzach doskonale odnajdą się prostokątne wanny. Ten uniwersalny format możemy wpasować do łazienki na wiele sposobów. W połączeniu z parawanem nawannowym stworzy funkcjonalną przestrzeń 2 w 1, w której możemy zarówno korzystać z przyjemności długich kąpieli, jak i wziąć szybki, poranny prysznic.

Jeśli jesteśmy fanami nowoczesnych rozwiązań, możemy wybrać nowoczesne, płaskie brodziki lub odpływ montowany w posadzce. Kabiny walk-in mogą być niemal niewidoczne w małej łazience. Trwałe, hartowane szkło o przezroczystym wykończeniu stworzy dyskretną strefę kąpielową równie funkcjonalną, jak tradycyjna, zamykana kabina.
