Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką

Mała łazienka często sprawia duży problem w aranżacji. Na kilku metrach kwadratowych chcielibyśmy urządzić modne i praktyczne wnętrze, które zmieści wszystkie potrzebne sprzęty sanitarne, akcesoria i meble. Podpowiadamy, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w aranżacji małej łazienki z prysznicem i pralką.

Mały metraż, maksimum możliwości

Umywalka i toaleta zmieszczą się w pomieszczeniu o powierzchni 1,5 m2. Na łazienkę z prysznicem musimy przeznaczyć co najmniej 2,5 m2. Mała łazienka z prysznicem i pralką potrzebuje z kolei 4-5 m. Aby była funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu, trzeba odpowiednio rozplanować sprzęty. Musimy dokładnie wymierzyć łazienkę, aby przygotować rysunek poglądowy przestrzeni, którą będziemy dysponować. To znacznie ułatwi prace aranżacyjne. Podzielmy łazienkę na strefy: sanitarną z toaletą, kąpielową z prysznicem, umywalkową, oraz miejsce na pralkę. Strefa toaletowa powinna znaleźć się najbliżej wejścia, w dalszej części pomieszczenia spróbujmy zmieścić umywalkę, pralkę i prysznic.

Jaką kabinę wybrać do małej łazienki?

W strefie kąpielowej zrezygnujmy z masywnych kabin i wysokiego brodzika. Bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie minimalistyczna kabina z transparentnego szkła lub prysznic typu walk-in ze ścianą prysznicową. Dobrym rozwiązaniem do małej łazienki są również ultrapłaskie brodziki lub takie, które nadają się do montażu bezpośrednio w linii posadzki. Jeśli mamy w łazience wnękę, możemy zaaranżować w niej prysznic. Nowoczesne odpływy możemy zamontować w posadzce lub ścianie bez potrzeby dopasowywania brodzika. Wykorzystajmy każdy centymetr w nieustawnych wnętrzach.

Pralkę możemy podłączyć obok umywalki i schować ją pod blatem. Fot. Synage

Ceramika do małych łazienek

Wybór dostępnych na rynku toalet i umywalek w wersji kompakt jest ogromny. Jak wybrać najlepszy model? Zwróćmy szczególną uwagę na modele podwieszane, dzięki czemu zyskamy do wykorzystania w zabudowie przestrzeń nad zbiornikiem. To idealne miejsce na półki lub wąską szafkę, w której pomieścimy łazienkowe akcesoria i środki czystości.

Małe miski ustępowe w wersji bezrantowej nie tylko oszczędzają miejsce w łazience – łatwiej je utrzymać w czystości. Mniejsza ilość zakamarków oznacza łatwiejszy dostęp i dokładniejsze sprzątanie okolic toalety.

Małe umywalki

Wybierając umywalki do małych łazienek, postawmy na funkcjonalność i komfort użytkowania misy. Rozwiązania ze zintegrowaną szafką w rozmiarze pudełka zapałek sprawdzą się w niewielkich toaletach, jednak do aranżacji praktycznej łazienki, z której będzie korzystała cała kilkuosobowa rodzina, mogą być po prostu za małe i niewygodne.

Przyjrzyjmy się więc bliżej podłużnym, wąskim modelom wpuszczanym lub okrągłym wariantom nablatowym. Wtedy zyskamy nieco przestrzeni na przechowywanie w zasięgu ręki szczoteczek do zębów lub przyborów do golenia.

Wnęki idealnie sprawdzą się jako miejsca na pralkę. Fot. Domino

Wybierzmy modny minimalizm

Jak urządzić wnętrze małej łazienki z prysznicem i pralką? Wybierzmy nowoczesne, lekkie rozwiązania, które nie przytłoczą wnętrza. Wtedy przestrzeń małej łazienki optycznie wyda się większa. Minimalizm świetnie sprawdza się w pudełkowych wnętrzach. Postawmy na oszczędne, proste formy mebli i sprzętów oraz gładkie powierzchnie o połyskującym wykończeniu. Tutaj sprawdzą się płytki o większej powierzchni – im bardziej jednolita powierzchnia, tym większe wyda się nam pomieszczenie.

Gdzie znaleźć miejsce na pralkę w małej łazience?

Jak nie zagracić miejsca w małym wnętrzu? Pralka w łazience nie jest dekoracyjnym elementem wystroju łazienki a jej gabaryty i przestrzeń potrzebna do swobodnej obsługi, opróżniania i ładowania sprawiają, że jest wyjątkowo nieustawnym sprzętem. Jeśli nie mamy możliwości wyeksmitowania pralki do kuchni lub garderoby, możemy wykorzystać kilka prostych rozwiązań na wkomponowanie jej w krajobraz łazienki. Wybierzmy kompaktowy model – mniejsze pralki nie oznaczają mniejszej funkcjonalności. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę modeli w pomniejszonym rozmiarze lub wariantów ładowanych od góry, które sprawdzą się w wąskich łazienkach.

Łazienka z pralką może wyglądać bardzo nowocześnie. Fot. Ceramika Paradyż

Pralka potrzebuje podłączenia do instalacji wodnej, dlatego najlepiej umieścić ją w bliskim sąsiedztwie umywalki. Górny rant umywalki w łazienkach znajduje się średnio 85 cm nad podłogą, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie sprzętów. Wysokość dostępnych na rynku modeli waha się między 70 a 85 cm. Jeśli chcemy przykryć pralkę blatem, szukajmy modelu, który będzie miał najbardziej komfortową dla nas wysokość. Jeśli to możliwe, postawmy na model nablatowy. Wtedy zyskamy większą powierzchnię szafki pod spotem.

Jeśli wnęka w nieustawnej łazience jest zbyt ciasna na wygodny prysznic, może właśnie tam zmieści się pralka? Modele typu slim wstawimy w przestrzeniach o szerokości nawet 45 cm. Jeśli chcemy ukryć pralkę w zabudowie, przestrzeń nad nią możemy wykorzystać w praktyczny sposób do przechowywania środków piorących, żelazka lub innych AGD. Na frontach mebli warto wtedy zamontować lustra, które optycznie powiększą pomieszczenie. Pamiętajmy, że drzwiczki większości pralek dostępnych na rynku otwiera się na lewo. Ten szczegół łatwo przeoczyć, a może być decydujący podczas aranżacji komfortowej łazienki z prysznicem i pralką.

Przestrzeń ponad pralką możemy wypełnić szafką wisząca. Fot. Synage

Jakie błędy popełniamy podczas urządzania małej łazienki?

Niewykorzystanie dostępnych przestrzeni - wnęk i powierzchni pionowych nad lub pod sprzętami.
Nad pralką w małej łazience możemy zamocować półki, dodatkowy blat, wieszaki na ręczniki lub szlafroki kąpielowe.

Zbyt małe sprzęty i zbyt wiele funkcji w jednym miejscu.
Mikroskopijne sprzęty upchnięte jeden przy drugim nie będą wygodne w użytkowaniu, dlatego dokładnie przeanalizujmy, czy zamiast wąskiego słupka nie lepiej wykonać w tym miejscu zabudowy na wymiar.

Często popełnianym błędem są również niewłaściwe płytki.
Zbyt wyraźne struktury i wzory, drobne płytki i za ciemne kolory optycznie przytłoczą wnętrze i sprawią, że nie będziemy się w nim czuć swobodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.