Rodzaje odwodnienia do prysznica bez brodzika.

W nowoczesnych małych łazienkach często wybieramy kabiny bez brodzika. To doskonałe rozwiązanie do aranżacji prysznica w nieustawnych i nieproporcjonalnych wnętrzach. Do stworzenia przestrzeni kąpielowej potrzebujemy kabiny prysznicowej z możliwością montażu posadzkowego, drzwi wnękowych albo ścianki i nowoczesnego sposobu odwodnienia. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o praktycznych alternatywach dla brodzików: odpływach posadzkowych i ściennych.

Wyróżniamy różne rodzaje odwodnienia, które dzielimy na posadzkowe i ścienne ze względu na konstrukcję oraz miejsce umiejscowienia. W klasycznym brodziku odpływ jest zintegrowany z konstrukcją – zużyta woda jest odprowadzona do kanalizacji poprzez otwór w ściance lub posadzce. Dzięki rezygnacji z montażu tradycyjnego brodzika zyskujemy więcej przestrzeni oraz swobody aranżacyjnej do jej maksymalnego wykorzystania. Łazienka będzie wydawała się bardziej przestronna i większa, niż jest w rzeczywistości. Mniejsza ilość wyposażenia zagwarantuje też wyższy komfort jej użytkowania.

Rodzaje odprowadzenia wody w prysznicach bez brodzika:

Odpływ liniowy

Najpopularniejsze są odpływy liniowe, montowane w posadzce w strefie kąpielowej. Prosta konstrukcja składa się z rusztu widocznego na zewnątrz, rynny wpuszczonej w podłogę oraz syfonu. To produkt dostępny w szerokiej gamie rozmiarów, dlatego łatwo dopasujemy je do przestrzeni dostępnej w każdej małej łazience. Odpływy liniowe są najczęściej umieszczane przy ścianie, w jednym z boków prysznica. Takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne i doskonale pasuje do modnych kabin prysznicowych typu walk-in z jednostronnym spadkiem posadzki. Nowoczesne odpływy oferują kilka rodzajów wykończenia: od klasycznego, eleganckiego chromu po czerń i inne modne metale szlachetne. Możemy również przykryć klapkę płytką podłogową, dzięki czemu pozostaje niemal niezauważalny.

Dzięki odpływom liniowym możemy uzyskać jednolitą, nowoczesną posadzkę w kabinie prysznicowej. Fot. Synage

Odpływ punktowy

Odpływ punktowy jest rozwiązaniem często stosowanym w obiektach publicznych, takich jak SPA, baseny czy siłownie. Metalowa kratka zapobiega przedostawaniu się do pomieszczenia nieprzyjemnych zapachów, gryzoni i insektów z kanalizacji. Odpływy punktowe umieszcza się w centrum przestrzeni kąpielowej kabiny. Cała posadzka musi być więc wykonana w sposób zapewniający odpływ wody do środka odpływu, ze spadkiem po każdej z 4 stron prysznica.

Możemy wybierać spośród wielu modeli odwodnienia prysznicowego. Fot. Pixabay

Odpływ ścienny

Odpływy ścienne to świetna alternatywa dla innych, wcześniej wspomnianych rodzajów odwodnienia. Elementy montażowe i odprowadzające wodę znajdują się w ścianie, nie naruszając warstw posadzki prysznicowej. Syfon umieszcza się z boku, natomiast spadek podłogi możemy wykonać dwojako, jako jedno lub dwustronny. Dzięki temu, że odpływ i elementy hydrauliczne nie ingerują w warstwy podłogowe, ten rodzaj odprowadzenia wody możemy stosować z ogrzewaniem podłogowym. To znacznie podwyższy komfort korzystania z prysznica, ponieważ posadzka na całej powierzchni łazienki będzie ciepła i przyjemna w dotyku.

W innych, nowoczesnych wariantach przestrzeni kąpielowej możemy wykorzystać odpływy narożne. Mają kształt trójkąta i występują zarówno w punktowej wersji posadzkowej, jak i ściennej. Mają dużą przepustowość wody, dlatego świetnie sprawdzą się stosowane w prysznicach z dyszami masującymi lub deszczownicą.

Dlaczego warto stosować odpływy podłogowe i ścienne?

Są wykonane z nowoczesnych, odpornych materiałów. Tworzywa sztuczne i stal nierdzewna zapewnią produktom długą żywotność, natomiast prosta konstrukcja pozwoli na bezproblemową obsługę. Prysznic bez brodzika jest łatwy w utrzymaniu w czystości i bezpieczny w użytkowaniu: podłogę kabiny myjemy tak jak resztę płytek posadzkowych. Ruszt możemy łatwo wyjąć i dokładnie umyć w razie potrzeby. Brak progów umożliwi korzystanie z niego osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózku inwalidzkim, starszym oraz dzieciom.

Stosując odpływy posadzkowe oszczędzamy miejsce w małych wnętrzach. Fot. Synage

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.