Parawan wannowy to nowoczesne rozwiązanie do małych łazienek. Sprawia, że przestrzeń zyskuje na funkcjonalności i uniwersalnie dostosowuje się do oczekiwań i potrzeb wszystkich domowników. Jakie parawany nawannowe są dostępne na rynku i czym kierować się podczas wyboru najlepszego parawanu do naszej łazienki? Przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiecie się wszystkiego o parawanach na wannę.
Zalety parawanu na wannę
Jedni nie wyobrażają sobie lepszego relaksu po ciężkim dniu niż długa kąpiel z pachnącą pianą. Inni zaczynają dzień szybkim prysznicem. Jak sprawić, żeby domownicy o odmiennych upodobaniach mogli korzystać równie komfortowo z jednej łazienki? Wbrew pozorom – to bardzo proste. Parawan, inaczej zwany kabiną wannową sprawi, że zyskamy funkcjonalną strefę kąpielową 2 w 1. W małych łazienkach nie możemy pozwolić sobie na montaż dwóch osobnych urządzeń sanitarnych: wanny i prysznica, dlatego parawan jest świetnym kompromisem.

Parawan na wannę szklany czy akrylowy?
Z jakiego materiału są wykonywane parawany nawannowe? Najpopularniejsze są szklane parawany na wannę, wykonane z tafli poddanej hartowaniu. Dzięki temu skrzydło jest odporne na uderzenia i w razie stłuczenia nie będziemy narażeni na zranienie. Na czym polega hartowanie szkła? Zostaje ono poddane obróbce, która polega na nagrzaniu tafli do bardzo wysokiej temperatury, wynoszącej około 660 stopni Celsjusza. Podczas tego procesu zmienia się wewnętrzna struktura szkła, następnie szybko ochładza się taflę. Hartowanie powoduje aż sześciokrotny wzrost wytrzymałości szyby. Rozbite szkło hartowane pęka na drobne kawałki o tępych krawędziach.
Oprócz szkła na rynku dostępne są parawany z akrylu lub polistyrenu – tworzywa sztuczne są tańsze niż produkty wykonane ze szkła, jednak łatwiej powstają na nich zarysowania i odpryski.

Rodzaje wykończenia parawanów
Do wyboru mamy klasyczne, przezroczyste parawany, jednak rodzaje wykończeń obejmują zarówno tafle matowe, szronione lub z tłoczonym wzorem. Świetnie sprawdzą się też parawany z dekoracyjnymi naklejkami, np. w postaci pasów czy z motywem kwiatowym. Tafle matowe i z szronione oczywiście najłatwiej będzie utrzymać w czystości. Jeśli jednak zależy nam na modnym, minimalistycznym efekcie, możemy wybrać parawan z wypełnieniem ze szkła hartowanego pokrytego specjalistyczną powłoką, która utrudnia gromadzenie się osadów z kamienia i kosmetyków na jego powierzchni.
Jednoskrzydłowy parawan na wannę
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów i kształtów produktów. Najpopularniejszym modelem jest tafla szkła lub tworzywa osadzona w profilu montowanym do ściany na stałe, lub wyposażona w praktyczny zawias. Składane parawany to bardzo praktyczne rozwiązanie. Jeśli nie są nam potrzebne, bo mamy ochotę skorzystać z kąpieli w wannie, możemy odsunąć skrzydło na ścianę. W dobrej jakości parawanach zawias delikatnie unosi taflę do góry podczas składania, dzięki czemu nie zarysujemy rantu wanny. Popularne są też parawany dwu i trzy - elementowe – ich długość najlepiej dopasować indywidualnie do rozmiaru wybranej wanny.

Zabudowa do wanny
Pełna kabina wannowa to równie popularny sposób na strefę prysznicową 2 w 1. Zbudowana jest z 2 lub więcej modułów w formie drzwi przesuwnych, lub składanych. Ten rodzaj parawanu zabezpiecza całą podłogę przed zalaniem, dlatego pełną kabinę wannową docenią rodzice z małymi dziećmi.
Parawan do wanny narożnej
Nie tylko wanny prostokątne nadają się do zabudowy. Na rynku znajdziemy parawany przeznaczone do stosowania z wannami asymetrycznymi i narożnymi. To produkty złożone z jednego, dwóch lub więcej modułów. Do wanien półokrągłych możemy znaleźć nawet parawany z giętą szybą, aby jeszcze lepiej przylegała do krzywizn ich rantów.
Jaka bateria do wanny z parawanem?
Mamy naprawdę ogromny wybór modeli baterii do wanny z parawanem. Musimy pamiętać o tym, aby nie umieszczać składanego parawanu po tej samej stronie wanny co bateria. Ograniczy zakres ruchu skrzydła i będzie przeszkadzała w komfortowym korzystaniu z kąpieli. Proponujemy praktyczne baterie natynkowe z drążkiem prysznicowym lub nowoczesne rozwiązania z deszczownicą dla jeszcze lepszego komfortu mycia w pozycji stojącej. Ciekawą alternatywą są również panele prysznicowe z funkcją hydromasażu, dzięki czemu zamienimy każdą, nawet małą łazienkę, w luksusowe SPA.
